6 Ocak 2014

KUSURSUZLAR: KARDEŞ ÇATIŞMASI - Ali Reza DÜRÜ


Kusursuzlar, Ramin Matin, 2013
Altın Portakalla adını duyuran film Başka Sinema kapsamında gösterime girdi. Bu sayede ona yakın salonda izleyiciyle buluşma fırsatı buldu. 

Beyoğlu Sinemasında izlediğim film son zamanlarda izlediğim yerli filmler içerisinde çok özel bir yer edinemese de üzerinde durmak istediğim bir kaç nokta var. Yönetmenini ve oyuncuları çok tanımıyorum bu sebeple onlarla ilgili çok yorum yapmak istemiyorum. Ama oyuncuların performansı fena değildi. Özellikle de Lale karakterinin depresif edaları oldukça güzel bir seyir sundu. Lale geçmişinde derin izler bırakan yaşantılar sebebiyle hayata sırtını dönmüş, içekapanmış, herkesle ilişkisini kesmiş ve yalnızlaşmıştır. Kendi düşüncesine göre ablası yurtdışına gittiği için evin bütün yükünü üstlenmiş ve bu yük de onu epey hırpalamıştır. İlişkisi kötü gitmekte ve aslında hayat da topyekün berbat gitmektedir. Bu yüzden iki kız kardeş çıktıkları bu erken tatil ikisine de iyi gelsin diye ummaktadırlar. Erken tatil diyorum çünkü henüz turizm sezonu açılmadığı için sahiller bomboştur, dükkanlar kapalı ve sokaklar ıssızdır. Bu sessizlik tıpkı Lale'nin içindeki boşluğun kıpırtısızlığı gibidir. Bir tüy düşse ürperecek olan Lale, bir araba geçse titreyecek olan yolun asfaltı gibidir. 

Yasemin ise çok ayrı bir kültürle yetişmiş ve evden ayrıldıktan sonra daha da değişmiştir. İki kardeşin bu kadar ayrı karakterlere doğru yönelmesi film açısından önemli bir tespit. Gerçekten de bütün çocukluğun tek ve bir kültürle oluşması ve arkasından çok başka kimliklerin ortaya çıkması üzerinde durulmaya değer bir başkalaşım. Yasemin'in bu farklılığı daha çok kibir ve hırs alanlarında ön plana çıkıyor, Lale'nin de olması gerekenden fazla  kendine dönük olması aralarındaki bu uçurumu daha da artırıyor.  Sürekli bir hesaplaşmanın içinde buluyorlar kendilerini. Ve film bu hesaplaşmanın adını koyarak bitiyor.

Başta da belirttiğim gibi film eksik, ilişkiler tam oturmamış, çatışmalar fazla gelgitli ve karakterle özdeşim kurmak oldukça zor. Bir odaklanma problemi de yaşanıyor sanki.

Hiç yorum yok: