18 Mart 2012

TARİHSEL AKIŞA ŞİİRSEL BAKIŞ

Ulis'in Bakışı, Theo ANGELOPOULOS, 1995, Yunanistan


   Film adeta bir tarih arşivi, bir Balkan hafızası. Yunanistan'dan girip Üsküp, Arnavutluk, Köstence, SarayBosna, Sırbistan ve oradan Almanya'ya kadar uzanıp bütün o coğrafyada Manakis Kardeşlerin kayıp 3 bobin flminin izini 1905'ten 1995'e kadar süren masalsı bir gerçek. 
     Yönetmen, filmleri bir bakış olarak değerlendiriyor ve film boyunca 3 bobin bakışın savaşın ortasında nasıl el değiştiğini ve her an bir top mermisiyle bütün o bakışlar arşivinin yok olma tehlikesiyle nasıl karşı karşıya kaldığını gözler önüne seriyor. Bitmeyen ve belki de hiç bitmeyecek olan bir savaşın içinde artık depresif, güvensiz nesillerin yetiştiğinive bu savaşın yaşamı ve bütün yaşanmışlıkları yakıp yıktığını gösteriyor.
      Açıkçası yaklaşık 100 yıllık bir savaşı, bütün Balkan ve Orta Avrupa coğrafyasını kapsayacak kadar geniş bir alanda anlatma becerisi gerçek bir dehaya işaret ediyor.
    Angelopoulos'la aynı yüzyılda yaşamış olmanın buruk keyfi kalıyor geride. Hiçbir zaman hiçbir filminde yer almayacak bir aksiyon sahnesinde öldü, öldürüldü. Aramızdan böyle değerli bir bakışı aldığı için o motosiklet sürücüsünün hepimize karşı özür borcu var. Bilmiyorum Yunan Adalet Sisteminde böyle bir maneviyatın cezası nasıl olur?Yönetmenin İzlediğim Filmleri:
Ulis'in Bakışı (1995), Sonsuzluk ve Bir Gün (1998), Ağlayan Çayır (2004), Zamanın Tozu (2008)


ali reza dürü

Hiç yorum yok: