3 Kasım 2013

Sen Aydınlatırsın Geceyi: ASLINDA HİÇ OLMAYAN OLMUŞLUKLAR - Ali Reza DÜRÜ

Sen Aydınlatırsın Geceyi, Onur Ünlü, 2013


Başka Sinema Kapsamında Kasım Ayı boyunca Beyoğlu Sinemasında gösterimi yapılacak olan filmlerden biri de Onur Ünlü imzalı Sen Aydınlatırsın Geceyi. Hiçbir sinemada vizyona girme şansı bulamayan film pek çok festivalden önemli ödüller aldı. Alternatif dağıtım modellerinin geliştirilmesi konusunun tartışılmasını da sağlayan film şu anda tam olarak alternatif bir modelle izleyiciyle buluşuyor. FilmEkimi'nde gösterildiği 3 ayrı salonda da hiç bilet kalmamıştı. Bu sebeple kaçıran izleyiciler Başka Sinema düzenlemesi sayesinde rahat rahat izleyebildiler. 

Sen Aydınlatırsın Geceyi Türkiye sinemasında çok başka bir kategoride değerlendirilebilecek bir film. Yönetmenin daha önceki filmlerini de hesaba katacak olursak bu son filminde kendi tarzı itibariyle oldukça yol kat ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tam anlamıyla fantastik bir türün öncüsü olma yolunda ilerliyor yönetmen. Duvarlardan geçme özelliğine sahip olan anksiyeteli Cemal, gözünden sürekli kan damlayan doktor, zamanı durdurabilen kitapçı kız, uçabilen Yasemin, ölmeyen Numan. Film gerçeküstü bir atmosferde pek de gerçek olmayan bir zamanda ve pek de gerçek sayılamayacak karakterlerle örülüyor. Bu anlamıyla bakıldığında hakikaten filmin çok özel bir yerde durduğunu düşünüyorum. Gerçeküstü bakış açısıyla Onur Ünlü bize birçok konuda farklı bir açı sunuyor. Zamanı durdurmak mesela, böyle bir yetiniz olsa neler yapardınız? Yetişemediğiniz çoktan kalkmış bir uçağı havada durdurmanız siz ona uçamadıktan sonra ne işe yarar? 

George Melies'in bir temsilcisi gibi sinemamızda fantastik kurgu ve hikayeler anlatma peşinde olan yönetmeni kutluyor ve daha bir çok yeni açıyla karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

Hiç yorum yok: