29 Temmuz 2012

En İyi Yolculuk Filmleri

http://iyisinek.blogspot.com

1. Into The Wild (Yabana Doğru)
Yolculuk filmi denildiğinde "İnto the wild" tam karşılığı olacaktır. Tüm herşeyi bir kenara bırakıp, kendini yollara vuran genç bir adamın hikayesidir. Aleksander Süperberduş'un hikayesidir.


2. The Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlüğü)
Ernesto Che Guevara'nın Latin Amerika'da arkadaşıyla beraber motosiklet üzerinde yaptığı yolcuğu anlatan bu film. Hem Guevara'nın hayatının kırılma noktasını gözler önüne sermekte hem de heyecan dolu bir hikayeyle seyirciyi buluşturmaktadır.


3. Stand By Me (Benimle Kal)
Dört arkadaşın bir cesedi bulmak için çıktığı yolculuğu anlatır. Dört çocuk ve onların dünyasını gözler önüne seren sıcacık bir hikayedir.


4. Sefar E Ghandehar (Kandahar)
Bir kadının kardeşini aramak için Afganistan'da yaptığı sıradışı yolculuğu anlatan film savaşın acı yüzünü gözler önüne sermektedir.


5. I am David (Adım David)
Bulgaristan'da komünist rejiminin toplama kampında acılar içinde yaşayan bir çocuğun Bulgaristan'dan Danimarka'ya uzanan yolculuğunu konu ediniyor.


6. The Way Back (Dönüş Yolu)
Kominist rejimden kaçan kaçana... Casusluk suçlamasıyla Sibirya'ya sürülen Janusz, Cezaevinden kaçmaya karar verir. Altı kişiyle başlayan kaçış Moğalistan'da nihayetlenecektir. Fakat işler umdukları gibi gitmez ve daha da güneye doğru devam eden yorucu, açlık ve susuzluk içinde devam eden bir yolculuk başlar. Filmi izleyince survivor neymiş diyeceksiniz...


7. O Brother, Where Art Thou? (Neredesin Be Birader)
Coen Kardeşler'den bir kaçış filmi. Hapishane'den kaçan üç arkadaşın yol boyunca yaşadıklarına yer verilmiş.


8. Transsiberian (Sibirya Ekspresi)
Evli bir çiftin Pekin'den Moskova'ya uzanan bir tren yolculuğunu konu ediniyor. İhanet, yalan, uyuşturucu konularının işlendiği filmin ilgi çekici bir hikayesi var.


9. Eurotrip (Avrupa Muhabbeti)
Gülmesi garanti olan bir yol hikayesidir. Müstehcenlik barındırır.


10. The Return (Dönüş)
Seneler sonra dönen bir baba ve iki oğluyla Rusya'nın göz alıcı manzarası eşliğinde bir yolculuk.


11. The Canyon (Kanyon)
Büyük Kanyon'da geziye çıkan bir çiftin kanyon yolculuğu boyunca yaşadıklarını konu edinen iyi bir gerilim filmi.


11. The Darjeeling Limited
Babalarının ölümünün ardından Hindistan'da tren yolculuğuna çıkan üç kardeşin hikayesinin anlatıldığı filmdir. Üç kardeş birbirinden tamamen farklı karakterlere sahiptirler. Büyük kardeş yolculuğu ruhani bir yolculuğa çevirmeye karar verir. Kendini izleten bir filmdir. Gülme garantisi yoktur. Bir adet müstehcen sahne vardır.

Hiç yorum yok: